Kalendarium departamentu muzyki

Przejdź do kalendarza prawykonań - http://zamowieniakompozytorskie.pl/kalendarium/

Data Miejsce/Czas Wydarzenie Program/Artyści Nazwa programu IMIT
12 stycznia 2018 Aula Audytoryjna PWSZ w Wałbrzychu Koncert

Program:

 

G. Rossini – Uwertura do opery „Turek we Włoszech”
B. Bartók – Koncert na altówkę
F. Mendelssohn-Bartholdy – Symfonia IV A-dur „Włoska” op. 90

 

Wykonawcy:


Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej
Zofia Kowalczyk – altówka
Radosław Droń – dyrygent
„Dyrygent – rezydent”
V edycja
19 stycznia 2018 Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze Koncert

Program:

Tomasz Citak – Sinfonia concertante na skrzypce, obój, puzon, wiolonczelę, fortepian i orkiestrę (15’) – prawykonanie
Maurice Ravel – Koncert fortepianowy G-dur (25’)
Jean Sibelius – III Symfonia  op. 52 (30’)

 

Wykonawcy:

Aleksander Gref – dyrygent
Paweł Kowalski – fortepian

SEPIA ENSEMBLE w składzie:

Olga Winkowska – skrzypce,
Paulina Kaczmarczyk – obój,
Wojciech Jeliński – puzon,
Anna Szmatoła – wiolonczela,
Tomasz Sośniak – fortepian,

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej

„Artysta – rezydent”
III edycja
19 stycznia 2018 Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie Koncert

Program:

Aleksander Tansman IV tańce polskie na orkiestrę symfoniczną (1931)
Siergiej Prokofiew II koncert skrzypcowy g-moll (1935)
Nikołaj Czeriepnin Narcyz i Echo (1911)

 

Wykonawcy:


Maria Sławek – skrzypce
Łukasz Borowicz dyrygent
Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej

„Artysta – rezydent”
III edycja
20 stycznia 2018 Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie Koncert

Program:

Aleksander Tansman IV tańce polskie na orkiestrę symfoniczną (1931)
Siergiej Prokofiew II koncert skrzypcowy g-moll (1935)
Nikołaj Czeriepnin Narcyz i Echo (1911)

 

Wykonawcy:


Maria Sławek – skrzypce
Łukasz Borowicz dyrygent
Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej

„Artysta – rezydent”
III edycja
28 stycznia 2018 Zbór Zielonoświątkowy „Radość Życia” w Gdańsku Koncert

Program:


Fragmenty instrumentalne, chóralne i solowe z oper, m.in. Carmen G. Bizeta, Uprowadzenie z Seraju W.A. Mozarta, Samson i Dalila C. Saint-Saënsa, Le Villi G. Pucciniego, Il Trovatore G. Verdiego, La Traviata G. Verdiego

 

Wykonawcy:


Rafał Kłoczko – dyrygent

Klaudia Trzasko – sopran
Magdalena Lewandowska – mezzosopran
Chór i orkiestra Cappella Gedanensis
Jacek Brzoznowski – asystent dyrygenta
„Dyrygent – rezydent”
V edycja
2 lutego 2018 Filharmonia Świętokrzyska Koncert

Program:

A. Szałowski – Uwertura na orkiestrę
P. Czajkowski – Koncert skrzypcowy D-dur op. 35
L. v. Beethoven –
III Symfonia Es-dur op. 55 Eroica


Wykonawcy:


Jerzy Salwarowski – dyrygent

Albrecht Menzel (Niemcy) – skrzypce
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej
Dawid Runtz – asystent dyrygenta

 

„Dyrygent – rezydent”
V edycja
3 lutego 2018 Muzeum Narodowe w Szczecinie
Koncert

Program: W magicznym świecie kantat

Andre Campra – kantata Arion na sopran i basso continuo
Jean Claude Balbastre – La d’ Hericourt
Jean-Baptiste-Antoine Forquerey – La Portuqaise, La Couperin
Alessandro Scarlatti – kantata Solitudine avvenne na sopran, flet i basso continuo
Pietro Antonio Locatelli – Sonata D-dur na flaet traverso i basso continuo Op. 2 nr 5
Georg Philipp Telemann – kantata Seele, lerne dich erkennen TWV1:1258 na sopran, flet i b.c.
Johann Sebastian Bach – Sonata e-moll na flet i bc. BWV 1034
Johann Ernst Galliard – kantata How sweet the warbling linnet sings na sopran i basso continuo
Miłosz Bembinow  (1978) – Pytania do ogrodu na sopran i fortepian do słów Sławomira Tomasika [Program “Zamówienia kompozytorskie”]

 

Wykonawcy:
Consortium Sedinum
Urszula Stawicka – kierownictwo artystyczne
Aldona Bartnik – sopran

„Artysta – rezydent”
III edycja
10 lutego 2018 Sala Herbowa Nowego Ratusza w Gdańsku-Hucisku Koncert

Program:


Adam Sławiński – nowopowstająca kompozycja na flet solo (prawykonanie)

 

Wykonawcy:


Łukasz Długosz – flet

Orkiestra Cappella Gedanensis
Jacek Brzoznowski – przygotowanie orkiestry

„Dyrygent – rezydent”
V edycja
18 lutego 2018 Sala Koncertowa UMFC w Warszawie Koncert

Program:


Mikołaj Majkusiak - Sonata na skrzypce i akordeon
Katarzyna Szwed - Premiera Utworu na Hashtag Ensemble
Dariusz Przybylski - Chamber Concerto (premiera)
Ignacy Zalewski – Drugi Koncert Kameralny (premiera)

 

Wykonawcy:


Hashtag Ensemble w składzie:

Ania Karpowicz – flet
Adam Eljasiński – klarnet
Oliwier Andruszczenko – klarnet basowy
Wojciech Psiuk – saksofony
Paweł Janas – akordeon
Leszek Lorent – perkusja
Dariusz Przybylski- organy Hammonda
Krzysztof Kozłowski – fortepian
Wojciech Błażejczyk – gitara elektryczna
Marta Grzywacz – głos
Kamila Wąsik-Janiak – skrzypce
Marta Piórkowska – skrzypce
Aleksandra Demowska-Madejska – altówka
Dominik Płociński – wiolonczela
Ignacy Zalewski – dyrygent

gościnnie

Joanna Freszel – solistka (w utworze Katarzyny Szwed)

oraz na zaproszenie Rektora UMFC Prof. Klaudiusza Barana wykonawcy utworu Mikołaja Majkusiaka:

Łukasz Brzezina – akordeon
Celina Kotz – skrzypce

„Kompozytor – rezydent”

VII edycja
23 lutego 2018 Kościół pw. Św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu Koncert

Program:


R. Strauss – Koncert waltorniowy Es-dur nr 1 op. 11
A. Bruckner – V Symfonia B-dur

 

Wykonawcy:

 

Bartosz Żurakowski – dyrygent
Grzegorz Mondry – waltornia
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej
Radosław Droń – asystent dyrygenta

„Dyrygent – rezydent”
V edycja
2 marca 2018 Ewangelicki Kościół Zbawiciela w Wałbrzychu Koncert

Program:


B. Britten – Wariacje i fuga na temat Purcella
J. Rodrigo – „Fantazja dla szlachcica”
G. Holst – „Planety”

 

Wykonawcy:

 

Bartosz Żurakowski – dyrygent
Wiktoria Szubelak – gitara
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej
Radosław Droń – asystent dyrygenta

„Dyrygent – rezydent”
V edycja
15 marca 2018 Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie Koncert

Program:


Maciej Bałenkowski – „Sinfonietta” na orkiestrę smyczkową nr 2 [prawykonanie utworu zamówionego w ramach programu „Kompozytor – rezydent”]

Polska i czeska muzyka „Dookoła Franza Kafki”


Wykonawcy:


Kristof Maratka (Czechy) – dyrygent
Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa „Sinfonietta Cracovia”

„Kompozytor – rezydent”
VII edycja
17 marca 2018 CKK Jordanki w Toruniu Koncert

Program:

F. Chopin – Mazurki op. 17
F. Chopin – Walc As-dur op. 34 nr 1
F. Chopin – Ballada f-moll op. 52
F. Chopin – Polonez As-dur op. 53

 

Wykonawcy:


Michał Szymanowski – fortepian

Zespół ludowy „Złote Łany”
Adriana Wdziękońska – prowadzenie

„Artysta – rezydent”
III edycja
24 marca 2018 Kościół wp. Świętej Rodziny w Szczecinie Koncert Program:

Luigi Boccherini – Stabat Mater


Wykonawcy:

Orkiestra Famd.pl
Paweł Osuchowski – dyrygent
Aldona Bartnik – sopran

„Artysta – rezydent”
III edycja
6 kwietnia 2018 Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze Koncert

Program:


Andrzej Kopeć – Three Pieces for Chamber Orchestra

Siergiej Prokofiew – V Symphony

Joseph Haydn – Symfonia nr 102 B-dur

 

Wykonawcy:

Dyrygent – Łukasz Borowicz

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze

„Kompozytor – rezydent”

VII edycja
6 kwietnia 2018 CKK Jordanki w Toruniu Koncert

Program:


Maciej Bałenkowski – Comets
Włodek Pawlik – II Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową (utwór z programu „Zamówienia Kompozytorskie”; M. Szymanowski, fort.)
Piotr Moss – Dedicace VIII
SUITA POMERANIA (kompozycja zbiorowa): I. Tomasz Cywiński – Zamek Krzyżacki; II. Rafał Kłoczko – Kamienica pod Gwiazdą; III. Jędrzej Rochecki – Fortyfikacje toruńskie; IV. Ewa Fabiańska-Jelińska – Katedra Świętych Janów; V. Magdalena Cynk – Jarmark Katarzyński

 

Wykonawcy:


Michał Szymanowski – fortepian

Szymon Bywalec – dyrygent
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

 

„Artysta – rezydent”
III edycja
11 kwietnia 2018 Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze Koncert

Program:


Jacek Grudzień – One jubilee rag na klarnet, puzon, wiolonczelę i fortepian
Andrew Hamilton – Frank O'Hara on the phone
Compagnie Kahlua – Ceci n'est pas une Balle na body percussion
Ewa Fabiańska-Jelińska – Kołysanki dla dzieci
Ernst Křenek – Five pieces na puzon i fortepian
Włodzimierz  Kotoński – Musical Games na 5 wykonawców

(fragmenty utworów  ukazujące różnorodność instrumentów i zaprezentowane w formie muzycznej zabawy)

 

Wykonawcy:

 

SEPIA ENSEMBLE w składzie:

Aleksandra Dzwonkowska – perkusja,
Paulina Graś-Łukaszewska – flet,
Szymon Józwiak – klarnet,
Wojciech Jeliński – puzon,
Olga Winkowska – skrzypce,
Anna Szmatoła – wiolonczela,
Tomasz Sośniak – fortepian,
Paulina Kaczmarczyk – obój

„Artysta – rezydent”
III edycja
11 kwietnia 2018 CSW Toruń Koncert

Program:


Paweł Łukaszewski – Kwintet fortepianowy (utwór z Zamówień Kompozytorskich; M. Szymanowski, fort.)
Marcin Gumiela – Lights of the Night na klarnet, skrzypce i akordeon
– Oscylacje neutrin na klarnet, akordeon i kwartet
Marcin Kopczyński – Waves na skrzypce, fortepian i akordeon
Jędrzej Rochecki – Utwór premierowy na zamówienie festiwalu

 

Wykonawcy:


Michał Szymanowski – fortepian
Kwartet Smyczkowy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej
Monika Skruszewicz – skrzypce
Mateusz Szwankowski – klarnet
Krzysztof Lutrzykowski – akordeon
Wojciech Sarba – fortepian

„Artysta – rezydent”
III edycja
12 kwietnia 2018 Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze Koncert

Program:


Marcel Chyrzyński – Betelgeuse na skrzypce, wiolonczelę i fortepian  /[Program „Zamówienia kompozytorskie”]
Compagnie Kahlua – Ceci n'est pas une Balle – body percussion
Wencheng Qin – Sun shadow VII na piccolo, obój, klarnet i perkusję 
Paweł Mykietyn – U Radka – klarnet, puzon, wiolonczelę i fortepian 
Bartosz Smorągiewicz – Rozrywkowe mazurki na skrzypce i wiolonczelę /[Program „Zamówienia kompozytorskie”]
Eugeniusz Knapik – Trio na klarnet, skrzypce i fortepian (25’)

 

Wykonawcy:


SEPIA ENSEMBLE w składzie:

Olga Winkowska – skrzypce,
Anna Szmatoła – wiolonczela,
Paulina Graś-Łukaszewska – flet,
Paulina Kaczmarczyk – obój,
Szymon Józwiak – klarnet,
Wojciech Jeliński – puzon,
Tomasz Sośniak – fortepian,
Aleksandra Dzwonkowska – perkusja

 

„Artysta – rezydent”
III edycja
13 kwietnia 2018 Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu Koncert

Program:


G. Mahler – Das Lied von der Erde
R. Strauss –  Suita z opery „Kawaler srebrnej róży"

 

Wykonawcy:

 

Bartosz Żurakowski – dyrygent
Rafał Żurakowski – tenor
TBA – mezzosopran
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej
Radosław Droń – asystent dyrygenta

„Dyrygent – rezydent”
V edycja
9 maja 2018 Aula Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego Koncert

Program:

Mieczysław Weinberg Sonatina na skrzypce i fortepian op. 46 (1949)
Marcin Markowicz Sonata na skrzypce i fortepian (2015)
Zoltan Kodaly Duo na skrzypce i wiolonczelę op. 7, Maurice Ravel - Trio fortepianowe a-moll (1914)

 

Wykonawcy:


Maria Sławek – skrzypce
Marcin Zdunik wiolonczela
Piotr Różański fortepian

„Artysta – rezydent”
III edycja
11 maja 2018 Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu Koncert

Program:


J. Brahms – I Koncert fortepianowy d-moll op. 15
L. van Beethoven – V Symfonia c-moll op. 67

 

Wykonawcy:

 

Bartosz Żurakowski – dyrygent
Marian Sobula – fortepian
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej
Radosław Droń – asystent dyrygenta

„Dyrygent – rezydent”
V edycja
13 maja 2018 Muzuem Narodowe w Szczecinie Koncert

Program: Barokowe serce Europy – dzieła kompozytorów środkowoeuropejskich

Johann Joseph Fux 1660-1741 – Uwertura K 356
Jan Dismas Zelenka  – Włoskie arie ZWV 176 – Se pensir cangiar quel core
Johann Jacob Fux – Partita K 331 Turcaria
Antonio  Cesti – Aria Veni Alidoroz opery L'Orontea
Jan Dismas Zelenka – Włoskie arie ZWV 176 – Non si trova, ne si da
Johann Heinrich Schmelzer  – Fechtschule
Jan Dismas Zelenka  – Włoskie arie ZWV 176 Senti ti voglio ancor



Wykonawcy:
Zespół Consortium Sedinum
Urszula Stawicka – kierownictwo artystyczne
Aldona Bartnik – sopran
„Artysta – rezydent”
III edycja
14 maja 2018 Studio Koncertowa Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego Koncert

Program:


Mikołaj Majkusiak – Crossover Concerto (20') [prawykonanie zamówionego w ramach programu utworu]
Wojciech Błażejczyk – Network Music (premiera)
Adam Porębski – DysKulacje
Dariusz Przybylski – Chamber Concerto
Ignacy Zalewski – Drugi Koncert Kameralny
Dodatkowe Zamówienie Kompozytorskie złożone na Hashtag Ensemble przez festiwal Warszawskie Spotkania Muzyczne

 


Wykonawcy:


Hashtag Ensemble w składzie:

Ania Karpowicz – flet
Adam Eljasiński – klarnet
Oliwier Andruszczenko – klarnet basowy
Wojciech Psiuk – saksofony
Paweł Janas – akordeon
Leszek Lorent – perkusja
Dariusz Przybylski – organy Hammonda
Krzysztof Kozłowski – fortepian
Wojciech Błażejczyk – gitara elektryczna
Marta Grzywacz – głos
Agnieszka Guz – skrzypce
Kamil Staniczek – skrzypce
Aleksandra Demowska-Madejska – altówka
Dominik Płociński – wiolonczela
Maciej Nerkowski – baryton
Ignacy Zalewski – dyrygent
Lilianna Krych – dyrygent

„Kompozytor – rezydent”

VII edycja
23 maja 2018 Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze Koncert

Program:


Andrzej Kopeć – Double Game na fortepian solo

Andrzej Kopeć – Układ X

Andrzej Kopeć – Rój na taśmę

Andrzej Kopeć – Śmiech syreny na taśmę

Michał Ossowski – Shake up

W. Kotoński/K. Czaja – Aela (nowa realizacja 2017)

 

Wykonawcy:

Sepia Ensemble

„Kompozytor – rezydent”

VII edycja
1 czerwca 2018

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Koncert

Program:


Maciej Bałenkowski – „Farewell” na orkiestrę smyczkową

Pozostały program w trakcie ustalania


Wykonawcy:


Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa „Sinfonietta Cracovia”

„Kompozytor – rezydent”
VII edycja
30 czerwca 2018 CKK Jordanki w Toruniu Koncert

Program:


J. Brahms – Ballada d-moll op. 10 nr 1
E. Grieg – Ballada g-moll op. 24
F. Chopin – Ballada f-moll op. 52
A. Skriabin – IV Sonata Fis-dur op. 30
K. Szymanowski – III Sonata op. 36

 

Wykonawcy:


Michał Szymanowski – fortepian

„Artysta – rezydent”
III edycja