40 lat Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego

28 września 2017

W najbliższą niedzielę, 1 października 2017, rozpoczynają się uroczystości jubileuszu 40-lecia Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego. Instytut Muzyki i Tańca jest partnerem obchodów.

Dokładnie 40 lat temu, 1.10.1977 odbyło się w Atmie zebranie założycielskie Towarzystwa. Uroczystości rozpoczną się 1 października o godz. 17.00 w Atmie spotkaniem z udziałem osób, które były obecne na zebraniu założycielskim. Zobaczymy film „Harnasiowa nuta” (TVP 1981) z opowieściami Górali, którzy znali Szymanowskiego, posłuchamy wspomnień, będzie urodzinowa lampka wina. Spotkanie poprowadzą: dr Maciej Pinkwart – pierwszy kustosz Atmy i członek założyciel Towarzystwa oraz dr Karol Bula, Prezes Honorowy Towarzystwa.

1 października o godz. 20.00 w Kościele p.w. Św. Krzyża zabrzmi muzyka Karola Szymanowskiego
. Wystąpi orkiestra Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego pod dyrekcją Gabriela Chmury, jednego z najwybitniejszych dyrygentów polskich. Solistką koncertu będzie Iwona Hossa – sopran. W programie usłyszymy rzadko wykonywaną pieśń na sopran i orkiestrę Penthensilea op.18, którą Szymanowski skomponował do tekstu fragmentu dramatu Stanisława Wyspiańskiego Achilleis. W wykonaniu Iwony Hossy usłyszymy również 5 pieśni kurpiowskich z op.58. Oryginalnie przeznaczone na głos z fortepianem – podczas koncertu zabrzmią w opracowaniu na głos i orkiestrę Grzegorza Fitelberga. Drugą część koncertu wypełni II Symfonia B-dur op.19 – najświetniejsze dzieło wczesnego okresu twórczości Karola Szymanowskiego.

Koncert Filharmonii Krakowskiej w 40. rocznicę założenia Towarzystwa inauguruje jednocześnie Międzynarodową Konferencję Naukową "Karol Szymanowski w kulturze XX i XXI wieku", Zakopane  1-4 października 2017.

Obrady konferencji będą odbywać się w sali konferencyjnej Hotelu Stamary w dniach 2-4 października.

Konferencja poświęcona jest twórczości, recepcji i znaczeniu Karola Szymanowskiego dla kultury - nie tylko muzycznej, Polski i świata ostatniego stulecia. Udział w Konferencji potwierdziło 29 referentów z Polski i z zagranicy (USA, Kanada, Wielka Brytania, Australia, Dania, Ukraina). Referaty uczestników zagranicznych będą tłumaczone na język polski, obrady będą miały wymiar interdyscyplinarny.

Poszczególne bloki rozpoczynające się o godz. 10.00, 12.00 i 14.00 oprócz zagadnień muzykologicznych, poruszać będą tematy ciekawe również dla szerokiej publiczności. Dotyczyć będą m.in. bliskich przyjaźni Szymanowskiego z Anną i Jarosławem Iwaszkiewiczami, Heleną Kahn-Casellą – francuską przyjaciółką kompozytora, związków Szymanowskiego z literaturą, teatrem, jego zainteresowań filmem, muzyka ludową.

Konferencji towarzyszą koncerty:

2. 10. 2017 – Harnasie op.55, Teatr Witkacego, godz. 19.00
3. 10. 2017 – 135. urodziny Karola Szymanowskiego, Atma, godz. 19.00
4. 10. 2017 – Karol Szymanowski w Tatrach, Kasprowy Wierch, godz. 16.00

Konferencja odbywa się w ramach Roku Karola Szymanowskiego, Zakopane 2017.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Serdecznie zapraszamy!

Komitetowi Honorowemu obchodów przewodniczy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda

Szczegóły: www.szymanowski.zakopane.pl

  • 40 lat Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego
  • 40 lat Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego
  • 40 lat Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego