8. edycja Festiwalu Era Schaeffera

25 listopada 2016

W piątkowy wieczór 25 listopada br. będzie można przeżyć „jeden dzień z życia Schaeffera” biorąc udział w niezapomnianym widowisku w multimedialnej przestrzeni, która wprowadzi nas w świat inspirujący wyobraźnię Schaeffera. Instytut Muzyki i Tańca jest współorganizatorem Festiwalu.

Jak przystało na Festiwal awangardy muzyczno-teatralnej poświęcony pamięci wielowymiarowego twórcy Bogusława Schaeffera, tegoroczna ERA SCHAEFFERA ponownie zaskoczy wybiegającymi poza sztampę formą i treścią. „Uczestnicy show wchodzą w żywą, dynamiczną podróż po nieodgadnionych przestrzeniach Schaeffera w formie zaskakujących pokoi wyobraźni. To multimedialna wędrówka, podczas której skrawki rzeczywistości przeplatają się na ich oczach w sposób nieprzewidywalny.”– zdradza swą koncepcję reżyser Maciej Sobociński, który niezmiennie od pierwszej edycji Festiwalu zadziwia widzów artystycznymi interpretacjami.

Performance odbędzie się 25.11.2016 r. w Studio TĘCZA, przy ul. Rydygiera 8 na warszawskim Żoliborzu. Przewidziane są 3 seanse (o godz. 18:00, 19:00 i 20:00 – każdorazowo wejście na kwadrans przed planowanym rozpoczęciem). Czas trwania show ok. 50 minut.

ERA SCHAEFFERA to Festiwal wyobraźni stymulowanej dźwiękiem, obrazem, ruchem i słowem. Jest zaproszeniem do spotkania z wielkoformatową, wymykającą się wszelkiej klasyfikacji, łączącą różne dziedziny sztuki twórczością, dowodząc że granice między muzyką, teatrem, tańcem i malarstwem są umowne, a zapotrzebowanie odbiorców na tak pojmowaną i uprawianą prawdziwą sztukę jest ogromne.

Oprawa graficzna tworzona specjalnie na użytek Festiwalu przez najlepszych grafików 3D dopełnia całości wizualnej strony widowiska. Wizualizacje projektowane na unikatowej wielkości ekranach diodowych oraz elementach scenografii, tworzą jedyny w swoim rodzaju pejzaż. W zależności od umiejscowienia Festiwalu proponowane są technologie mappingu i projekcji na budynkach poszerzające spektrum świata stwarzanego w ramach Wydarzenia.

ERA SCHAEFFERA to także coroczne międzynarodowe spotkania artystów różnych dziedzin: muzyki, teatru, tańca, filmu oraz performance’u, zafascynowanych twórczością Schaeffera.

Dlaczego Bogusław Schaeffer?

Dorobek kompozytorski Bogusława Schaeffera jest ogromny i niezwykle różnorodny. Każdy jednak jego utwór nosi piętno oryginalności, a komentarze odautorskie – które kompozytor chętnie do ich wykonań dołącza – zawierają elementy prowokacji.

Bogusław Schaeffer (ur. 1929, Lwów) stworzył około 550 dzieł muzycznych, 44 sztuk teatralnych, granych z dużym powodzeniem w kraju i za granicą, a także około 400 prac graficznych. Wśród jego publikacji odnajdujemy 15 książek (w tym 3 zarysy historii muzyki i unikatowy podręcznik do nauki kompozycji), przeszło 800 artykułów, studiów, felietonów i esejów z zakresu muzyki współczesnej, filozofii kultury, psychologii twórczości oraz pedagogiki kompozycji. Jest najchętniej wystawianym polskim autorem pośród żyjących dramatopisarzy.

Odtwórcami postaci Schaefferowskich byli czołowi polscy aktorzy (między innymi: Jan Peszek, Mikołaj i Andrzej Grabowscy, Jan Frycz, Jan Machulski).

Postać Bogusława Schaeffera, artysty określanego mianem Leonarda da Vinci XXI wieku, jest rozpoznawalna i doceniana wciąż bardziej za granicą, niż w Polsce. Tworząc Festiwal ERA SCHAEFFERA, wydarzenie nazwane od nazwiska Mistrza,  chcemy przybliżyć postać wszechstronnego twórcy:  dramatopisarza, kompozytora i grafika.

8. Edycję ERY SCHAEFFERA uświetnią swoją obecnością m.in.:

Aktorzy: Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Sean Palmer, Lidia Bogaczówna

Muzycy: Michał Urbaniak  - skrzypce & saksofon, Michael Patches Stewart – trąbka, Andy Ninvalle – rap, Dariusz Makaruk – instrumenty  elektroniczne, Rajeev Mahavir, Olga Szwajgier, Małe Instrumenty, Patryk Zakrocki

Tancerze: Witek Jurewicz, Hanna Wiadrowska

Reżyseria: Maciej Sobociński

Produkcja: Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA

 

Patronat Honorowy:

Marszałek Województwa Mazowieckiego

Ambasador Indii

Ambasador Austrii

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

 


  • 8. edycja Festiwalu Era Schaeffera | źródło: informacja prasowa organizatora
  • 8. edycja Festiwalu Era Schaeffera | źródło: informacja prasowa organizatora