Department of music events

Go to the timetable - http://composingcommissions.pl/timetable/

Date Venue/Time Event Programme/Artists Institute's programme
3 Sept. - 29 Nov. 2016 Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej Warsztaty

Warsztaty tradycyjnych pieśni Beskidu Śląskiego

 

Artyści prowadzący warsztaty:

Józef Broda
Monika Wałach-Kaczmarzyk

 

Organizator warsztatów – Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej

„Szkoła mistrzów tradycji”

VI edycja

1 Oct. 2016 Sala koncertowa Filharmonii Opolskiej Koncert

Józef Elsner – Polonez

Piotr Czajkowski – V Symfonia e-moll op. 64

Sergiusz Rachmaninow – III Koncert fortepianowy d-moll

 

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej

Georgijs Osokins – fortepian

Przemysław Neumann – dyrygent

Kamil Parcheta – asystent dyrygenta

„Dyrygent – rezydent"

IV edycja
4 Oct. 2016 Sala Kameralna Filharmonii Narodowej Koncert

J.S. Bach – I Suita na wiolonczelę solo G-dur BWV 1007, II Sonata na violę da gamba i klawesyn D-dur BWV 1028

Bach. Chorały. Improwizacje

 

Wykonawcy:

Marcin Zdunik – wiolonczela

Aleksander Dębicz fortepian

„Artysta – rezydent”

II edycja
22 Oct. 2016 Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna w Bielsku-Białej Koncert w ramach Festiwalu Kompozytorów Polskich.

Koncert na klarnet, waltornię, fortepian oraz orkiestrę smyczkową Mikołaja Góreckiego.

 

Silesian Trio:
Joanna Domańska – fortepian
Roman Widaszek – klarnet
Tadeusz Tomaszewski – waltornia
Orkiestra „Sinfonietta Cracovia”
Massimiliano Caldi – dyrygent

 

Zamówienie: Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego
Wstęp na koncert jest bezpłatny.

"Zamówienia kompozytorskie"
2015-2016

28 Oct. 2016 Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego Koncert

Z. Kalemba – Koncert fortepianowy

Z. Kalemba – „Kwiat szafranu”, „Jezioro cudów”, „Oranżeria”, „Zostań Sobą”, „Empiria”

Z. Kalemba – „Finezja”, „Camelia”, „Happening”, „Cha-cha Expedita”, „Złoty deszcz”, „Pergola”, „Wzgórze Elfów”, „Zwinna pantera”

 

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

Zbigniew Raubo – fortepian

Studenci Akademii Muzycznej w Katowicach

Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent koncertu

Jerzy Jarosik – dyrygent koncertu

Paweł Jaskółka – asystent dyrygenta

 

„Dyrygent – rezydent"

IV edycja
4 Nov. 2016 Sala koncertowa Filharmonii Opolskiej Koncert

Gustav Mahler – V Symfonia cis-moll

 

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej

Przemysław Neumann – dyrygent

Kamil Karpeta – asystent dyrygenta

„Dyrygent – rezydent"

IV edycja
9 Nov. 2016 Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego Koncert

Ryszard Wagner – Uwertura „Polonia”

Henryk Mikołaj Górecki – Trzy tańce na orkiestrę op.34 (I i III taniec)

Stanisław Moniuszko – Mazur z opery Straszny Dwór (chór i orkiestra)

Karol Szymanowski – „Harnasie” (fragmenty)

Stanisław Moniuszko – Mazur z opery „ Straszny Dwór”

Jan Gawlas – Pieśni Powstańcze

 

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

Chór Filharmonii Śląskiej

Paweł Jaskółka – dyrygent

Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru

Regina Gowarzewska  – prelegent

„Dyrygent – rezydent"

IV edycja
10 Nov. 2016 Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego Koncert

Ryszard Wagner – Uwertura „Polonia”

Henryk Mikołaj Górecki – Trzy tańce na orkiestrę op.34 (I i III taniec)

Stanisław Moniuszko – Mazur z opery Straszny Dwór (chór i orkiestra)

Karol Szymanowski – „Harnasie” (fragmenty)

Stanisław Moniuszko – Mazur z opery „ Straszny Dwór”

Jan Gawlas – Pieśni Powstańcze

 

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

Chór Filharmonii Śląskiej

Paweł Jaskółka – dyrygent

Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru

Regina Gowarzewska – prelegent

„Dyrygent – rezydent"

IV edycja
18 Nov. 2016 Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach Koncert

Ignacy Zalewski – „Lilije” Ballada symfoniczna wg Adama Mickiewicza

Aaron Copland – Koncert na klarnet i orkiestrę;

Johannes Brahms – III Symfonia

 

Wykonawcy:

Piotr Szymyślik – klarnet

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej

Jakub Chrenowicz – dyrygent

„Kompozytor rezydent”

VI edycja
18 Nov. 2016 Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu Koncert

Rafał Janik – Reminiscences of Past (koncert na bandoneon i orkiestrę smyczkową)

Richard Galliano – Opale

Concerto  - koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową

Mikołaj Górecki – Divertimento na orkiestrę smyczkową

Arcangelo Corelli – Concerto Grosso op. 6

W. Siemionow – Suita Bułgarska

 

Wykonawcy:

Rafał Grząka – bandoneon, akordeon

Mihail Agafita – dyrygent

Elbląska Orkiestra Kameralna

„Artysta – rezydent”

II edycja
25 Nov. 2016 Dworek Białoprądnicki w Krakowie
II powtórzenie

Koncert na klarnet, waltornię, fortepian oraz orkiestrę smyczkową Mikołaja Góreckiego.

 

Silesian Trio:
Joanna Domańska – fortepian
Roman Widaszek – klarnet
Tadeusz Tomaszewski – waltornia
Orkiestra „Sinfonietta Cracovia”
Massimiliano Caldi – dyrygent

 

Zamówienie: Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego
Wstęp na koncert jest bezpłatny.

"Zamówienia kompozytorskie"
2015-2016

25 Nov. 2016 Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego Koncert

Max Reger – Koncert fortepianowy f-moll op.14

Henryk Mikołaj Górecki – IV Symfonia „Tansman Epizody”

 

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

Orkiestra Symfoniczna Jenauer Philharmonie

Joseph Moog – fortepian

Paweł Przytocki – dyrygent

Paweł Jaskółka – asystent dyrygenta

„Dyrygent – rezydent"

IV edycja
27 Nov. 2016 Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego Koncert

Leszek Możdżer – Koncert preludium i fuga na orkiestrę smyczkową

Krzysztof Herdzin – Concertino na trio stroikowe i orkiestrę smyczkową, kompozycje własne

 

Wykonawcy:

Śląska Orkiestra Kameralna

Krzysztof Herdzin – dyrygent

Paweł Jaskółka – asystent dyrygenta

„Dyrygent – rezydent"

IV edycja
9 Dec. 2016 Opera Krakowska Spektakl

Stanisław Moniuszko – „Straszny Dwór" (wznowienie)


Wykonawcy:

Soliści, orkiestra, chór i balet Opery Krakowskiej

Rafał Jacek Delekta – dyrygent

Joachim Kołpanowicz – asystent dyrygenta

Laco Adamik – reżyser

 

„Dyrygent – rezydent"

IV edycja
9 Dec. 2016 Sala koncertowa Filharmonii Opolskiej Koncert

Mieczysław Karłowicz – Serenada na smyczki op. 2

Wolfgang Amadeusz Mozart – Koncert fortepianowy c-moll KV 491

Mieczysław Karłowicz – Poemat symfoniczny „Stanisław i Anna Oświecimowie" op. 12

 

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej

Hubert Salwarowski – fortepian

Jerzy Salwarowski – dyrygent

Kamil Karpeta – asystent dyrygenta

"Dyrygent – rezydent"

IV edycja
11 Dec. 2016 Opera Krakowska Spektakl

Stanisław Moniuszko – „Straszny Dwór"


Wykonawcy:

Soliści, orkiestra, chór i balet Opery Krakowskiej

Joachim Kołpanowicz –dyrygent

Laco Adamik – reżyser

„Dyrygent – rezydent"

IV edycja
18 Dec. 2016 Pałac w Rybnej Koncert

Album Sapieżyńskie – Cantate Domino, „O, vere digna Hostia" na sopran i basso continuo

Adam Jarzębski – Concerto primo, Concerto secondo, Concerto terzo

Tańce z tabulatury Jana z Lublina – „Hayducki", „Jeszcze Marcinie"

Podbielski – Preludium na klawesyn solo

Jakub Polak (Reys) - Preludium i Courante (lutnia solo)

Wojciech Długoraj – Fantazja (lutnia solo)

Kolędy staropolskie – Nuż my dziś krześcijanie, Gdy się Chrystus narodził, Ojca Niebieskiego, Anieli w niebie śpiewają, Aniołowie zaśpiewali

Mikołaj Gomółka – Psalmy: 47. Kleszczmy rękoma, 29. Nieście chwałę Mocarze

 

Wykonawcy:

Ensemble Barocum

w składzie

Anna Zawisza – sopran

Marzena Biwo – skrzypce barokowe

Anna Wiktoria Swoboda lutnia/teorba

Patrycja Domagalska-Kałuża klawesyn

Mateusz Kowalski – viola da gamba (gościnnie)

„Artysta – rezydent”

II edycja
30 Dec. 2016 Sala kameralna Narodowej Orkiestry  Symfonicznej Polskiego Radia Koncert

Szymon Godziemba-Trytek – Hodie scietis, quia veniet Dominus [prawykonanie]

M. Jasiński – opracowania kolęd na 8-głosowy chór a’cappella

 

Wykonawcy:

Chór Polskiego Radia

Malwina Peszek – biały głos, lira karbowa

Szymon Wyrzykowski - dyrygent

„Kompozytor – rezydent"

IV edycja